Ringmajanduse õppereis Sardiiniasse

Sardiinia on umbes Eesti suurune saar Itaalia edelaosas, kus on ametlikult kaks riigikeelt - itaalia ja sardiinia. Saarel asub kolm rahvusvahelist lennujaama ning kolm sadamat. Geograafiliselt on saare lõunaosa põhiliselt lagedam ja sobiv põllumajanduseks ning põhjas mägine, mis on sobiv lambakasvatuseks. Saare lõunaosas asub ka suur tööstuspiirkond, mille kõrval pesitsevad alates aastast väga hästi flamingod.
Esimene õppepäev viis meid kaheksat omavalitsust ühendavasse Campidano piirkonda, kus elab umbes 14000 elanikku ja mis on põhiliselt põllumajandusega tegelev piirkond.
Esimene väljasõit oli 5000 elanikuga Serrenti linna, kus meid tervitas kohalik linnapea, kelle sõnul olid nad kolmas omavalitsus Sardiinias, kes hakkas taastuvenergia teemadega tegelema ja otsitakse uusi alternatiivseid lahendusi. Nägime kolme lähestikku asuvat energiamaja, mis rajati esimesena Sardiinias just omavalitsuse koolihoonete jaoks ja katavad ära 82% koolide energiavajadusest.
Esimene energiamaja asus koolimaja kõrval, mida varem gaasiga köeti. Teine energiamaja asus sealsamas läheduses asuva lasteaia kõrval. Majade rajamisega alustati aastal 2017 tänu kohalikele toetusmeetmetele ning tänaseks on energiamajad ühendatud ühtseks võrguks.  Kolm energiamaja kokku on 60kW võimsusega ja selle ehitamiseks kulus 100000.- eurot. Majade tasuvusajaks peetakse seitse kaheksa aastat.
Lisaks rohelisele energiale peetakse väga tähtsaks ka projekti hariduslikku külge. Lastele õpetatakse näitlike vahenditega elektri toimise põhimõtteid. Projekt on saanud mitmeid auhindu omavalitsuselt.
Energiakuludelt hoidsid nad eelmisel aastal kokku 7000 eurot.

2009. aastal valmis piirkonnas bioenergia keskus Sardinia Bio Energy, mis biomassi töötlemisega toodab aastas 100 000mW elektrit. Keskus kasutab ainult Sardiinias kasvavat puitu. Huvitav oli see, et sellist metsa, mis meie nägema harjunud oleme, siin kuskil näha ei olnud. 
Puit ostetakse sisse põhiliselt hakkena, kuigi osaliselt purustatakse tooret ka ise. Ära kasutatakse puidu nii maapealne kui ka maa-alune osa.
Erinevaid puiduliike segatakse kokku ja puit viiakse õigele temperatuurile ning põlemisest sündivast energiast tehakse umbes nelja kilomeetri kaugusel asuvas linnas nö pistikusobivat elektrit. Tootmisest jääb järele vaid tuhk, millest omakorda valmistatakse tsementi.

Lõunatasime ühes praktiliselt bioenergia keskuse kõrval asuvas kohalikus talus, kus peremees Gianni pakkus isetehtud ravioole oma ricotta juustu ja sidruniga jpm kohalikku toitu. Samuti olid ise kasvatatud pakutud köögiviljatoidud ja põrsas.
Talu hoovis oli renoveeritud traditsiooniline püstkoda, mis oli loomakarjuste peatuskoht ja kus ühtlasi valmistati kitsejuustu.

 

 

Seejärel külastasime Serramannas asuvat kaubaalustest taaskasutatud emotsionaalse väärtusega toodete valmistamise keskust Sardarec www.sardarec.it. Keskus tekkis siis, kui perenaine leidis peale abikaasa surma viisi, kuidas kasutusse võtta tema eluajal kogutud euroalused jm erinevat puitmaterjali. Tänaseks on neil toimiv taaskasutuspood, kus müüakse euroalustest jm puitmaterjalist tehtud taaskasutuskunsti, restaureeritud mööblit, puidust suveniire ja puitnikerdusi. Ideid ammutab perenaine Pinterestist. Tema poeg tegeleb turunduse ja sotsiaalmeediaga, et keskust reklaamida ja uusi kliente leida. Lisaks kunsti müügile tehakse ka põhiliselt õpilaste gruppidele taaskasutamise töötubade läbi viimisega.

Viimasena külastasime sorteerimiskeskust Sardegna Ricerche, mis on üks kümnest Sardiinia paberi sorteerimiskeskusest, mis tegeleb põhiliselt paberi ja papi sorteerimise ja pressimisega. Vähesel määral oli neil ka kilet, plasti ja veidi puitu.
Põhiliselt eraldatakse 15 eri sorti paberit liigi järgi. Kõige hinnalisem kogutavast on valge kontoripaber. Ettevõtte kliendid on suured ettevõtted - supermarketid, pangad ja erinevad kontorid, kes andmekaitse pärast oma tundliku infoga pabereid lihtsalt prügikasti visata ei tohi. Neile pakutakse ka paberi purustamise teenust. Kõik sorteeritud materjal pressitakse kohapeal kuubikuteks ja müüakse edasi kokkuostjatele. sardegnaricerche.it

Taastuvenergia keskus Sardenia Ricerche
Teevad uuringuid uue energia kasutamisest.
Biogaasist toodavad biometaani, sest see on energia mõistes
Biometaanist võtavad välja soojus- ja elektrienergia.
Energy community on industrial area
10 organisatsiooni ühendavad
Cagliari ülikooliga teevad koostööd.
Hübrid power microgrids

Teisel külastuspäeval külastasime 1989 aastast tegutsevat piirkondlikku Sardegna Ricerche uurimiskeskust, mis pakub ettevõtetele tuge innovaatiliste ideede ja toodete arendamiseks koostöös ülikooli teadlaste ja teaduskeskustega.
2003 aastal loodud tehnoloogiapark pakub tehnilisi võimalusi väljamõeldud ideede katsetamiseks -kaasaegseid laboreid, vahendeid ja vajalikke kõrvalteenuseid. Uurimis- ja arendusosakond otsib näiteks uusi rohelisi lahendusi energia saamiseks ja salvestamiseks. Ettevõtte põhilised tehnoloogilised valdkonnad on taastuvenergia, mikrovõrgud, biomass, biometaan, hüdroenergia ja energia salvestamine.

Seejärel külastasime Biocosmetics ja BioMed ettevõtete teadusparki, kus asusid kuues hoones kokku 26 erinevat ettevõtet. Sealsed ettevõtted on põhiliselt IT, taastuvenergia, looduskosmeetika ja biomeditsiini valdkonnas. Meile tutvustasid end kaks seal tegutsevat kosmeetika ettevõtet „Icnoderm" ja "Juveniis". Keldrikorrusel asus varem ka biomeditsiini labor, kus tehti meditsiinikatseid rottidega. Hooneid ümbritses 160ha suurune looduslik ala.
Peale lõunasööki Pula rannakohvikus siirdusime tutvuma kõrvalasuva vaatamisväärsusega arheoloogilisi väljakaeveid vaatama.

Huvitava faktina võib saare kohta veel välja tuua selle, et 1986.a saabusid Sardiiniasse pesitsema esimesed flamingo kolooniad. Huvitaval kombel tunnevad nad end nii suure linna ja tööstuse kõrval väga mugavalt. 15 000 flamingot elab praktiliselt 15 meetri kaugusel kalda äärde rajatud maanteest. Talvituvad nad Tuneesias, kuid märtsikuiseks pesitsusajaks saabuvad Sardiiniasse tagasi. Flamingol on kuni meetrised jalad, ujuda ta ei oska ja seetõttu seisab ta enamuse ööpäevast vees püsti. Hoiavad toitu nokas asuvas "koopas" nagu pelikanid. Täiskasvanuna muutuvad Sardiinia flamingod roosakaks just tänu siin leiduvatele krevettidele, mis nende sulestiku roosakaks värvivad. 
 

 

 

Kuupäev: 
Reede, 15. Aprill 2022