Koostööprojekti “Harju LEADER tegevusgruppide ühistegevused” viies inspiratsiooniväljasõit toimus 23.-24.08.2019 Vormsile. Koostööprojekti tegevusi kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond.
Inspiratsiooniväljasõidu eesmärgiks oli kogemuste vahetamine ja inspireerimine: külastada erinevaid objekte, sh Leader toetust saanud ettevõtmisi. Kohtuda aktiivsete ja ettevõtlike inimestega, kes elu Vormsi saarel edasi viivad. Osalesid asjahuvilised neljast Harjumaa LEADER tegevusgrupi piirkonnast. Meie teejuhiks saarel oli Vormsi vallavanem Ene Sarapuu, kes vastas kõikidele meie küsimustele saare elu-olu kohta (ja küsimusi oli meil palju!).
Vormsi saar asub Lääne maakonnas ja on suuruselt Eesti neljas saar (93 km²) moodustades iseseisva Vormsi valla. Arvatavalt 13. sajandi II poolel asustasid saare rannarootslased, keda 1934. aastal elas saarel 2393 (lisaks 122 eestlast). Enamik Vormsi rootslastest lahkus II maailmasõja ajal Rootsi. Täna elab saarel üle 400 inimese.
Külastasime Norrby küla sadama kohta, mida hoiab korras külarahvas. Rälby külas tutvusime korrastatud ja vajadusel tegutseva tuulikuga ning Rälby külamajaga, kus jõudsime lühidalt arutada külade tegevuse üle külastajate vastuvõtmisel.
Saare keskuses, Hullo külas, tutvusime Sarapuu puhkemaja tegemistega. Kui enne Vormsiga tutvumist arvas suurem osa meie reisiseltskonnast, et saar on külastajate jaoks pigem suviseks puhkuse sihtkohaks, siis saime teada, et külastajaid jätkub ka talvekuudeks. Lisaks külastasime vallamaja, kus valla elanikele suunatud juhised on nii eesti kui ka rootsi keeles.
Saime võimaluse näha Püha Olavi kirikut ja saarel asuvat rõngasristidega surnuaeda, mis on ainuke surnuaed Eestis, kus rõngasriste on nii arvukalt kasutatud. 343 säilinud rõngasristi jutustavad kiviraiumise kunstist 1923 aastani. Vanim rõngasrist-hauatähis pärineb 1743. aastast.
Saxby külas tegime jalutuskäigu kaunil kivisel rannal ning külastasime Saxby tuletorni ja selle kõrval asuvat muuseumi.
Kersleti külas kohtusime lihaveise kasvatuse talu Vormsi MT OÜ esindajaga, kes jagas oma kogemusi saarel tegutsemisest. Suureks probleemiks on maade kasutamisega seotud küsimused. Kuna suur osa ettevõtte tegevuseks vajalikust maast tuleb rentida ja paljudel maatükkil on mitmed omanikud, on lepingute sõlmimise protsess tihti väga aeganõudev.
Vormsilt võtsime kaasa omamoodi rahu, mida looduskaunis ja kiirest elutempost eemal asuv saar meile pakkus. Saime teada palju uut elu-olu korralduse kohta väikesaarel. Näiteks seda, et olemas on kohalik kiirabibrigaad, kiire internetiühendus kogu saarel, jäätmekäitluse saarel korraldab omavalitsus jäätmemaksu abil ja igal külal on oma prügimaja. Väikesaarele omaselt on kogukond ühtehoidev ja sõbralik ning külalislahkusega võetakse vastu ka saare külastajaid. Aitäh, Vormsi!